Ibiza (Španělsko)

Ibiza

Záliv Cala Xarraca

Záliv Cala Xarraca

Ibiza je se svojí rozlohou 571 kilometrů čtverečních třetím největším ostrovem Baleárského souostroví. Vyhledávanou turistickou destinaci činí z Ibizy především krásné písčité pláže a věhlasný noční život, odbývající se ve světoznámých tanečních klubech, kde se o zábavu starají přední světoví DJ's. Že je Ibiza mezi turisty skutečně oblíbená, přesvědčí každého fakt, že se na ostrově, který má okolo 100 000 obyvatel, vystřídají v průběhu sezóny až 4 miliony turistů.

Poloha

Poloha: Ostrov v Baleárském souostroví, na západě Středozemního moře.


Ibiza - Zajímavosti, památky

Pohled na domy

Pohled na domy

Ostrov Ibiza byl osídlen již zhruba 2000 let př.n.l., čehož jsou důkazem skalní malby a megality. Kolem roku 700 př.n.l. zde byl Féničany založen přístav Ibes, kterému se říkalo i Ebusim, jedná se o dnešní hl. město Eivissa (katalánsky) neboli Ibiza (španělsky), tento název se později začal používat pro celý ostrov. Od 2. století př.n.l. zde vládli Římané, a to až do roku 426, kdy bylo celé území ostrova vypleněno Vandaly. Následující dvě staletí byla ve znamení byzantské nadvlády, avšak již v 8. století se chopili moci Maurové, což je dosti patrné i na místních památkách. Od 13. století se osudy Ibizy pevně pojí se španělskou korunou. Během doby koloniální expanze a zámořských objevů však zájem o Ibizu značně povadl, a tak se často stával útočištěm pirátů. I z tohoto důvodu nechal španělský král Filip II. rozšířit maurské hradby Starého města (D'alt Vila), kterému kraluje nádherná pevnost. Procházka celého komplexu opevnění vám potrvá přibližně dvě hodiny.

Za prohlídku stojí určitě také jeskyně Es Culleram, ve které se nachází dochovaný chrám bohyně Tanit, který byl vybudován kolem 3. století př.n.l., ostrov skrývá ale i mnoho dalších krásných jeskyní. Z ostatních přírodních zajímavostí je třeba zmínit především překrásné písčité pláže, které kolem dokola lemují celý ostrov, a díky kterým se stala Ibiza velmi oblíbeným letoviskem. Aby také ne, když se může pochlubit více než 270 slunečnými dny v roce. Vnitrozemí ostrova pak skýtá typickou středomořskou vegetaci, kde převládají různé druhy dubů. Podnebí je zde subtropické.

Noční život na Ibize


Dnešní kulturní dění se spojuje především s vystoupeními světoznámých DJ's. Proto není žádným překvapením, že jsou v průběhu turistické sezony světoznámé kluby taneční hudby otevřeny každý den.

Ibiza - Privillege


Amnesia Club, tanečníci

Amnesia Club, tanečníci

Největší klub na světě – Privillege se nachází poblíž města San Rafel, tedy zhruba na polovině cesty mezi hlavním městem Eivissa a přístavem San Antonio. Že je Privillege skutečně věhlasným podnikem taneční hudby potvrzuje fakt, že se residentním DJ stal pro sezonu 2008 světoznámý DJ Tiesto, který v klubu vystupuje pravidelně každý týden. Vstupné se pohybuje mezi 40 – 60 EUR. Nealko i alko nápoje stojí okolo 7 EUR.Ibiza - Amnesia


Nedaleko od Privillege se nachází další světoznámý klub – Amnesia. Klub si získal svůj věhlas zejména dlouholetu tradicí, vynikající zvukovou aparaturou a také svými originálními party, při kterých se hlavní taneční scéna zaplní neuvěřitelným množstvím mýdlové pěny. Vstupenky na pěnovou party seženete za cenu od 30 do 55 EUR. Za míchaný koktejl zaplatíte okolo 12 EUR a za sklenici piva dáte 10 EUR.Ibiza - Space


Space je velmi příjemný klub v blízkosti pláže Playa den Bossa, který je strukturovaný celkem do 7 tanečních scén. Některé z nich jsou venkovní terasy. Klub je velice moderní a útulný. Hlavním lákadlem sezony 2008 jsou vystoupení amerického DJ Carla Coxe, který hraje v klubu pravidelně každý týden. Vstupné se pohybuje opět v rozmezí 30 – 60 EUR. Minerální vodu pořídíte za 7 EUR, pivo za 8 a vodku za 10 EUR.Ibiza – Eden


Přístav v noci

Přístav v noci

Klub Eden se nachází tak trochu bokem od ostatních podniků. Neplatí však, že by byl situován mimo centrum nočního života, klub je totiž přímo v přístavu San Antonio. Eden je vybaven velice kvalitní zvukovou i světelnou aparaturou. Správnou atmosféru podniku dotváří sličné tanečnice a doprovodné show s kostýmy. Během jednoho večera není problém v klubu vyslechnout tak věhlasné tvůrce taneční hudby, kterými jsou například Marco V, Cosmic Gate, ATB, Sander Van Doorn a další. Vstupné se opět odvíjí od programu a pohybuje se v rozmezí od 20 – 50 EUR. Nealkoholické nápoje jsou za 7 a alkoholické za 7 - 10 EUR. V klasických music barech centra přístavu San Antonio, však seženete alkoholický koktejl i za méně než 4 EUR. Eden je jeden z mála klubů, do kterého si bez problémů můžete vzít fotoaparát.Ibiza – Pacha


Pacha je jediný klub na Ibize, který má otevřeno po celý rok. Nachází se kousek od přístavu hlavního města Eivissa a jeho součástí je i moderní hotel. V Pache najdete mnoho různých hudebních zón a barů. Do taneční euforie návštěvníky dostávají Djs jako David Guetta, Erick Morillo, Deep Dish nebo Roger Sanchez a spousta dalších. Celková kapacita klubu je cca 3000 lidí. Vstupné se pohybuje od 30 – 60 EUR, v závislosti na pořádané akci. Pivo pořídíte za 10, vodku za 12 EUR.

Noční život na Ibize samozřejmě není pouze o výše uvedených klubech, mezi další, velmi proslulé, se řadí také například El Divino nebo Es Paradis. Na Ibize také najdete spoustu barů, restaurací a kaváren s příjemným posezením. Poklidnější turisté jistě nepohrdnou ani procházkou po pláži nebo posezením na lavičce u moře.


Ibiza - Doprava

Cala Vadella, lodě u pobřeží

Cala Vadella, lodě u pobřeží

Nejpohodlněji se na Ibizu dostanete letadlem. Z Prahy létá 2x týdně linka cestovní kanceláře Fischer. Ti, kteří chtějí být v cestování více flexibilní, mohou využít například služeb letecké společnosti Air Berlin. Ta létá na Ibizu každý den, a to z několika německých nebo rakouských letišť, která nejsou od ČR příliš vzdálená. Z Berlína létá na Ibizu také nízkonákladový easyJet.

Letiště je na Ibize jediné, avšak provoz je na něm v sezóně dosti čiperný. Nachází se v jihozápadním cípu ostrova, poblíž hlavního města Ibiza (Eivissa) a proslulé pláže Playa den Bossa. Z letiště vás do hotelu pohodlně přepraví místní taxi. Cena za každý ujetý kilometr je při dnešním kurzu Koruny vůči Euru více než příznivá. Přes den počítejte se sazbou 0,93 EUR (cca 22 Kč) za každý ujetý kilometr, v nočních hodinách je pak kilometrová sazba o něco vyšší, přesto se jedná o velmi schůdných 1,14 EUR (cca 26 Kč). Zohledníme-li fakt, že dle naší zkušenosti jsou taxikáři opravdu poctiví, nabízí se jízda taxíkem jako velmi pohodlný, spolehlivý a poměrně dostupný způsob přepravy po Ibize.

Další možností je využití autobusů hromadné dopravy. Na Ibize jezdí celkem 45 autobusových linek. Jízdné se pohybuje okolo 1,5 EUR. Vyznavači nočního života jistě uvítají i možnost přepravy nočním autobusem – tzv. Party Busem do některého ze svých oblíbených klubů.

V neposlední řadě mají turisté možnost zpestřit si svůj pobyt zapůjčením automobilu. Autopůjčovny na Ibize mají svá střediska především v areálu tamního letiště. Ceny za zapůjčení vozidel jsou poměrně příznivé. Vozidla nižší střední třídy se dají sehnat již od 50 EUR za den nebo cca 200 EUR za týden. S kvalitou a exkluzivitou pronajatého vozu však cena za zapůjčení strmě stoupá. Nejluxusnější vozy typu Mercedes Benz E, Audi A4 Cabrio nebo Mercedes Benz CLK Cabrio pořídíte okolo 300 EUR za den. Jelikož je Ibiza poměrně malá, stačí na projezdění celého ostrova křížem krážem jeden, maximálně dva dny.


Ibiza - Ubytování

Pláž v rezortu Portinatx

Pláž v rezortu Portinatx

Pokud jde o služby obecně, řadí se Ibiza přirozeně na špičku všech turistických letovisek. Spektrum ubytovacích kapacit je velmi rozmanité. Nejlevnější ubytování na Ibize lze v jednohvězdičkových hotelech sehnat od 35 EUR za noc, za nejluxusnější ubytovací kapacity však zaplatíte i více než 750 EUR/noc. Řada zájemců o pobyt na Ibize však upřednostní kompletní zájezd s cestovní kanceláří. Ceny týdenních zájezdů s odletem z Prahy se dají sehnat již od necelých 12 000 Kč. Naopak za 14 denní zájezd do pětihvězdičkového hotelu můžete zaplatit i přes 100 000 Kč. Turisté, kteří vyhledávají spíše poklidnou dovolenou u krásné písčité pláže, dají přednost ubytování ve východní části ostrova, např. u pláže Cala San Vicente, která se nachází v krásné a poklidné zátoce. Příznivci nočního života naopak upřednostní pobyt poblíž hlavního města Ibiza (Eivissa), neboť právě v jeho okolí se nachází podstatná část věhlasných klubů. Alternativou pro noční život je ještě přístav San Antonio, který je od hlavního města vzdálen cca 15 km.

 
Publikováno: 21.01.2011
Aktualizováno: 17.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Ibiza

28.06.2015 21:14 dj.wences
---.opera-mini.net

jako dj bych zakaždejch zajmu jel hrat djs scenu na ibizu. ale jak to udelat?

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist