Kanárské ostrovy (Španělsko)

Kanárské ostrovy

Fuerteventura, surfaři u pobřeží

Fuerteventura, surfaři u pobřeží

Sopečné Kanárské ostrovy jsou učebnicovým příkladem obrovské rozmanitosti, kterou disponuje naše planeta. Na relativně velmi malé ploše se člověk může tváří v tvář setkat s deštným pralesem, nehostinnou pouští, vysokým pohořím i úchvatnou černou pláží. Právě čarokrásná příroda je jedním z podstatných faktorů, který způsobil, že „Kanáry“ jsou turisticky velmi vyhledávanou oblastní, především mezi cestovateli, toužícími po odpočinku u moře. Cestovní ruch je na Kanárských ostrovech hlavním motorem ekonomiky, tvoří třetinu HDP. Počet turistů, přijíždějících každý rok utratit své peníze na tamní pláže, se pohybuje kolem deseti miliónů, což je pětkrát více, než počet obyvatel Kanárských ostrovů. Kanárské ostrovy jsou jednou ze sedmnácti oblastí, seskupených do autonomního společenství Španělska. Jsou tvořeny sedmi hlavními a několika menšími ostrovy, ležícími v Atlantickém oceánu, přibližně 100 km západním směrem od pobřeží Maroka. Metropolí Kanárských ostrovů jsou města Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria, která se střídají po jednotlivých legislativních obdobích. Název Kanárské ostrovy nemá nic společného se žlutým opeřencem, nýbrž je odvozen od latinského výrazu pro psa.

Poloha

Poloha: V severním Atlantika, 100 km západně od pobřeží Maroka.


Kanárské ostrovy - Zajímavosti, památky

Tenerife za soumraku

Tenerife za soumraku

Pokud vyrazíte na Kanáry za zábavou, z nabízené škály aktivit jistě vyberete právě tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Mnoho legrace určitě zažijete v některém z akvaparků, případně se rozhodnete pro windsurfing, ke kterému přímo vybízí stálý vítr a ideální vlny u kanárských břehů. Nabízí se i možnost vodního lyžování, a také není vyloučeno, že během své dovolené na Kanárských ostrovech propadnete krásám potápění. V nabídce nalezneme i sporty, které nejsou přímo vázány na blízkost oceánu, jako golf, tenis a cyklistika. Netradiční chvíle může turista zažít při jízdě na velbloudovi a srdce nejednoho přírodozpytce zaplesá při návštěvě botanické zahrady, jež nemá díky rozmanité kanárské flóře o exponáty nouzi. Když budete mít štěstí, možná se stanete na vlastní oči svědkem některého z vyhlášených karnevalových průvodů, který vám odhalí něco z bohaté kulturní tradice místních obyvatel. Jestliže pro vás den nekončí odpoledním odchodem z pláže a chcete se bavit i večer a v noci, Kanárské ostrovy vám poskytnou prostor i pro vyplnění této vaší tužby. Mnohé restaurace, diskotéky a karaoke bary zavírají až za rozbřesku. Když vás začne honit mlsná, bezpochyby vás neurazí kanárská strava, která je vesměs podobná středomořské kuchyni. Národním jídlem na Kanárských ostrovech je však marinovaný králík s bramborami. Pokud se rozhodnete dopřát si tento kulinářský zážitek v podobě dušeného a vínem zalitého ušáka, přejeme vám dobrou chuť.

Tenerife

 

Největší z Kanárských ostrovů si díky svému celoročně příznivému počasí vysloužil přezdívku „ostrov věčného jara“. Lze předpokládat, že Tenerife se stane oblíbenou destinací mezi cestovateli, kterým není cizí vysokohorská turistika. Může za to největší španělská hora Pico del Teide, jejíž vrchol, čnící do výšky přesahující 3 700 metrů nad mořem dráždí každého dobrodruha a nutí jej opustit lehátko na pláži a vyrazit směrem vzhůru. Významnou kulturní událostí jsou místní karnevaly. Pozornosti návštěvníka ostrova Tenerife by kromě hlavního města Santa Cruz de Tenerife rozhodně neměly uniknout ani místní pláže, pokryté nejen zlatým, ale i netradičním černým lávovým pískem. Stejně jako na Gran Canarii, i zde se mohou rekreanti těšit na komplexní nabídku služeb vysoké úrovně.

Fuerteventura


Rozlohou druhý největší, avšak nejméně osídlený ostrov je takřka posvátným místem pro vyznavače windsurfingu, kteří mají díky ideálnímu větru a optimálním vlnám ty nejlepší podmínky pro pěstování svého koníčka. Proslulé jsou rovněž místní pláže, považované za nejkrásnější na celých Kanárských ostrovech, které najdeme ponejvíce na poloostrově Jandía.


Lanzarote


Lanzarote, pláž Papagayo

Lanzarote, pláž Papagayo

Na Lanzarote ostře kontrastují bílé pláže se sopečnou krajinou. Vaši přízeň si určitě získají malebné vesničky, rozeseté na území ostrova. Lanzarote se může pochlubit méně hektickou atmosférou, než turisticky nejvytíženější ostrovy Gran Canaria a Tenerife. Pláže Puerto del Carmen a Costa Teguise skýtají podmínky vhodné ku provozování rozličných vodních sportů. Mimo to se můžete na ostrově Lanzarote rozptýlit v rozsáhlém akvaparku.


 

 

La Palma


Pohostinnost zeleného ostrova La Palma ocení především cestovatelé se slabostí pro pěší turistiku a prozkoumávání krás přírody. Nenajdeme zde tolik pláží a turistických center, jako na ostatních ostrovech. Na La Palmu rádi zavítají i astronomové, protože na vrchu Roque de los Muchachos se nachází známá hvězdárna. Fanoušci historie prozkoumají město Santa Cruz de la Palma, které zaujme svými malebnými uličkami z 15. století.


La Gomera


Hlavní devizou ostrova La Gomera je nádherná příroda. Pláže jsou především oblázkové a ideální podmínky pro svůj sport zde naleznou milovníci windsurfingu. La Gomera je vyhlášená svou chutnou kuchyní, takže bonviváni s mlsným jazýčkem si zde zajisté ochotně rozšíří své gastronomické obzory.


El Hierro


Nejmenší a nejzápadněji ležící ostrov, který byl v časech Kryštofa Kolumba považován za konec světa, je vyhledáván především potápěči, kteří v pobřežních vodách objevují krásy podmořského života. Bohatá fauna a flóra a zajímavý terén dělají z El Hierra místo atraktivní pro pěší turisty. Jestliže nemáte rádi písčité pláže, dobrou zprávou pro vás je, že se na tomto ostrově nevyskytují.


Kanárské ostrovy - Ubytování

Tenerife, silnice vedoucí na Pico del Teide

Tenerife, silnice vedoucí na Pico del Teide

Kanárské ostrovy, zvyklé na každoroční nájezdy deseti miliónů turistů, nabízejí ubytovací kapacity všech kategorií. Čekají vás luxusní hotely, pohodlné apartmány, i zcela specifické druhy ubytování - paradory a casas rurales. Paradory jsou exkluzivní hotely, nacházející se v historických budovách. Rozhodně se nejedná o levné ubytování, avšak zvýšená sazba bude vykompenzována netradičním zážitkem. Casas rurales nazýváme vesnická sídla ve vnitrozemí, jež svým hostům nabízejí především klidnější prostředí, v porovnání s hotely na pláži. Pro úplnost se zmiňme i o kempech, které poskytují nejlevnější ubytování na Kanárských ostrovech. Kempů je však poskrovnu a jsou určeny především dobrodruhům. Ceny ubytování se ostrov od ostrova liší, obecně lze říci, že El Hierro a La Gomera patří k levnějším, naopak Gran Canaria a Tenerife jsou dražší. Každopádně nikde není problém sehnat ubytování v hotelu střední kategorie za zhruba 70 EUR.

 
Publikováno: 21.01.2011
Aktualizováno: 29.08.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Kanárské ostrovy

17.08.2014 13:28 marie zivčakova
---.net.upcbroadband.cz

tak jedu letos zase už se moc tešim nadhera

27.10.2012 09:21 anonym
195.168.78---

je tam strašne vela textu a skoro žiadne obrázky

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist