Madrid (Španělsko)

Madrid

Rušná madridská ulice v noci

Rušná madridská ulice v noci

Madrid, hlavní město Španělska, je ideální destinací pro výlet na prodloužený víkend. Pokud však chcete poznat všechny jeho krásy a zajímavosti, budete rozhodně potřebovat delší časové období. Populace tohoto města čítá přes tři miliony osob, čímž se z hlediska lidnatosti řadí mezi největší evropské metropole. Jako každé velkoměsto nabízí Madrid nejen nespočet kulturních památek a významných galerií, ale i pestrý noční život okořeněný pravým flamencem. Mnoho turistů tam rovněž vyráží za nákupy nebo navštívit zápas slavného fotbalového klubu Real Madrid.

Poloha

Poloha: Madrid leží uprostřed španělského území, protéká jím řeka Manzanares

Souřadnice: 40° 23′ SŠ, 3° 43′ ZD

Plocha: 607  km²


Obyvatelstvo

Populace: 3 255 944

Madrid - poloha na mapě

Madrid - Zajímavosti, památky

Pro pohyb po centru města si vystačíte s mapou a kvalitní obuví, můžete využít i jednu z deseti linek metra. Růžová osmička vede na letiště a šedivá šestka jezdí dokola po městském okruhu. Přestupní jízdenka „Billete Combinado Metro” přijde na 1,90 EUR, karnet s 10 lístky stojí 7 EUR. Po Madridu je též možné se pohybovat autobusem, ale přesuny metrem jsou přeci jen jednodušší a spolehlivější.

Královský palác

Královský palác

Hlavní město španělského království je sídlem královské rodiny, a proto se v centru nachází prostorný palácový komplex Palacio Real, největší v západní Evropě. Dalším významným historickým místem je kastilská Plaza Mayor, čtvercové hlavní náměstí z 16. století, a také katedrála Almudena. Puerta del Sol je duchovní baštou nejen Madridu, ale i celého Španělska. Je rovněž důležitým orientačním místem, z kterého je měřeno šest hlavních národních silnic.

Když jste v Madridu, určitě navštivte světoznámé muzeum Prado (Museo del Prado) vystavující mnohé výtvory nejvýznamnějších evropských umělců. Co je Louvre pro Paříž, je Prado pro Madrid. Můžete se obdivovat dílům Goyi, Rembrandta van Rijna, Velasquéze, Rubense a nepřehlédněte „Zahradu pozemských rozkoší“, jejímž autorem je Hieronymus Bosch. Hned za muzeem je rozsáhlý park, kde je možné si po celodenním putování odpočinout nebo se projet na lodičce. Další významnou galerií je Muzeum královny Sofie, které uchovává Picassovu „Guernicu".

Milovníkům nákupů doporučujeme navštívit ulici Gran Vía, jejíž součástí je i rozsáhlé náměstí Plaza de España s ohromnou bránou Puerta de Alcalá. Ze Španělska pocházejí známé značky jako Mango a Zara, a proto jistě stojí za zvážení, zda navštívit tyto butiky v zemi jejich původu.

Budovy Brána Evropy (Puerta de Europa)

Budovy Brána Evropy (Puerta de Europa)

Pokud nebudete po celodenním poznávání města unaveni, vrhněte se do víru večera. V Madridu, stejně jako v celém Španělsku, se začíná žít až kolem půlnoci a o zábavu není nouze. Do většiny barů či hospod je možné jít s dětmi a nikdo se nad tím nebude pozastavovat, před dvěma lety byl také přijat nekuřácký zákon. V létě se ve městě koná spousta festivalů a open air koncertů, během celého roku můžete navštívit vystoupení flamenca (ti odvážnější z vás možná i zkusí několik tanečních kroků), nebo můžete vyrazit na diskotéku. Většina z nich je tak velká, že se tam zabavíte po celou noc a ani se vám nebude chtít jinam. Tím si vykompenzujete vstupní poplatek, který bývá zpravidla vybírán, ale na oplátku většinou dostanete drink zdarma. Když jste ve Španělsku, nezapomeňte si dát sangrii.


Madrid - Doprava

Poletíte-li do Madridu z Prahy, vydáte se na druhý terminál pro odlety do Schengenského prostoru. Cesta, která trvá necelé tři hodiny, vám nabídne úžasný výhled na Pyreneje. Samotná ranvej i hala madridského letiště jsou ze všech stran obklopeny pahorky a pouští, takže i v zimě, kdy je chladno a vlhko, působí okolí vyprahlým dojmem. Mezinárodní letiště v Madridu se nazývá ve španělštině „Barajas Aeropuerto“ a používá označení MAD. Nachází se 12 km od centra města a je možné se tam dopravit taxíkem, ale i metrem a na druhý terminál pak speciální autobusovou linkou. Lístek na MHD stojí 2 eura. V Madridu byl před několika lety otevřen druhý terminál, kam právě z Prahy (a dalších lokalit Schengenského prostoru) přiletíte, proto vám bude cesta do centra trvat zhruba o čtvrt hodiny déle než před rokem 2005.


Madrid - Ubytování

Palacio de Cristal

Palacio de Cristal

Madrid nabízí klasicky několik typů ubytování, v závislosti na požadované kategorii. Nejlevnější ubytování v Madridu, kterým vezmou zavděk především dobrodružné povahy nebo studenti, nabízejí hostely, kde cena za přespání osciluje od 19 EUR za noc až po 40 EUR. Pokud se rozhodnete pro hotel, cena tříhvězdičkového hotelu v blízkosti centra se pohybuje kolem 100 EUR. Velmi běžným způsobem ubytování, a to nejen pro dlouhodobější pobyt, je pronájem bytu nebo apartmánu. Je možné pronajmout si byt nejen pro 1 či 2 osoby, ale i pro 6 a více. Ceny jsou zpravidla nižší než v hotelu, náklady totiž sdílíte se svými spolubydlícími a máte rovněž možnost většího kulturního vyžití a společenského života.

 
Publikováno: 21.01.2011
Aktualizováno: 16.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Madrid

19.04.2017 17:33 Filip Říha
---.comanet.cz

a jaky je tam prumysl??

12.05.2014 14:31 bery
---.ddkrupka.cz

pěkný:)

28.11.2012 14:55 Mi Ri
80.243.104---

v Madridu jsem byla, je to tam fakt úžasné. Výborné jídlo a milí lidé :))) Akorát v noci je dost hluk, ale po dvou dnech si zvyknete. Doporučuji navštívit :)

17.10.2012 15:49 Tess
---.net.upcbroadband.cz

Moc povedené :)

29.05.2012 16:30 Eva
---.net.upcbroadband.cz

Perfektně zpracováno, děkuji;)

13.04.2012 10:17 d
---.spider-net.cz

užasne

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář




© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist