Zaragoza (Španělsko)

Zaragoza

Zaragoza, katedrála Panny Marie

Zaragoza, katedrála Panny Marie

Zaragoza, hlavní město stejnojmenné provincie i autonomního společenství Aragonie, se rozkládá v údolí při březích španělského veletoku Ebra a jeho přítoků Huervy a Gállega. Zaragoza je pátým největším městem Španělska a žije zde více než polovina ze všech obyvatel Aragonie. Město s bohatými a dlouhými dějinami, které bylo založeno na přelomu letopočtu Římany, je proslulé svou vynikající lokální gastronomií a řadou historických staveb, než by neměly uniknout pozornosti cestovatelů. Rozhodně nesmíte vynechat katedrálu Panny Marie (Catedral-Basílica de Nuestra Señora del Pilar), která byla do své současné barokní podoby vystavěna mezi léty 1681 až 1872 a jejíž stropy zdobí například malby Francisca Goyi. Další významnou sakrální stavbou je v gotickém stylu postavená Catedral del Salvador, rovněž známá jako katedrála La Seo. Na muslimské období v dějinách Zaragozy upomíná velkolepá maurská pevnost Palacio de la Aljafería z 11. století. Ve městě panuje polopouštní klima se středozemními vlivy, pro které jsou charakteristická velmi teplá a suchá léta a studené zimy. Optimálními ročními obdobími pro návštěvu Zaragozy jsou tak jaro a podzim, kdy jsou hrany teplotních extrémů obroušeny na přijatelnou mez.

Poloha

Poloha: severovýchodní Španělsko, autonomní společenství Aragonie

Souřadnice: 41° 39′ SŠ, 0° 53′ ZD

Plocha: 1 062 km2


Obyvatelstvo

Populace: 701 090

Zaragoza - poloha na mapě
 
Publikováno: 12.07.2011
Aktualizováno: 09.11.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Zaragoza

29.04.2015 10:58 Vaclav Bauer
---.204.broadband9.iol.cz

Byl jsem v Zaragoze těsně před vánocemi.Procházel jsem se ulicemi,uličkami , navštívil jsem katedrtálu El Pilar,La Seo.Nejvíce na mě udělala dojem El Pilar.Vycházel jsem z ní odpočatý a jako jiný člověk.Ta druhá katedrála je také velmi nádherná.Doporučuji všem ...Vena

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist